top of page

ÜE lugude sari: Anett

ÜE lugude sari on seeria persoonilugudest, mis räägivad lähemalt mõnest üliõpilasesinduse personali liikmest ja tema tööst. Ikka selleks, et kõigile tudengitele tutvustada üliõpilasesinduse ülesandeid ja tegemisi Tallinna Tehnikaülikoolis. Sari ilmub Juulius Tipika blogis kord kuus.

Anett Pook õpib arhitektuuri erialal 4. kursusel ja tegutseb TalTechi üliõpilasesinduses teist aastat ürituste koordinaatorina. Üks õige tipikas on vähemalt korra käinud mõnel Aneti korraldatud üritusel – tema suurimad projektid on Avalöögi Orienteerumine, Tudengkonna sünnipäev ja Tipikate marss Toompeale. Selliste suurürituste korraldamine nõuab mitmekülgseid oskusi ja julget pealehakkamist ning seda Anetil jagub!

Anett iseloomustab end sõnadega töökas, entusiastlik ja efektiivne. Tema entusiastlikku suhtumist oma töösse on näha igal nädalal ÜE personali koosolekutel. Efektiivsust ootab ta nii endalt kui teistelt – selleks, et mõistlikult ja organiseeritult tegutseda ning mitte asjata aega raisata.

Anett 2019. aasta Allnighteril. Foto: Mattias Kitsing

Mida see ürituste koordinaator siis ikkagi teeb?

Aneti keskmine argipäev möödub pooleldi tööl, pooleldi koolis ja ülejäänud aja sisustab üliõpilasesinduse töö. Nende tegemiste kõrvalt hobideks palju aega ei jää, kuid tööd üliõpilasesinduses nimetabki Anett oma hobiks. Aneti korraldada on viis suurt tudengielu sündmust: Avalöögi Orienteerumine, Tudengkonna sünnipäev, Allnighter, Tipikate marss Toompeale ja ühisristimine. Lisaks organiseerib Anett üliõpilasesinduse personali, esinduskogu ja tudengiorganisatsioonide väljasõite. Anett vastutab nende ürituste tehnilise poole eest – tema peab jälgima, et toimumispaik oleks õigeks ajaks valmis, paika panema eelarve ja ajakava, organiseerima dekoratsioonid, suhtlema esinejatega, vajadusel tagama elektrivoolu, projektorid, mikrid ja nii edasi. Selleks kõigeks on abis ka mitmed head personali liikmed ning partnerid teistest organisatsioonidest. Suurürituste õnnestumiseks tuleb väga paljudele detailidele tähelepanu pöörata.

Kõige alus on planeerimine. Ürituse korraldamist alustab Anett masterplani faili koostamisega. Sinna lähevad kirja kõik tegevused alates ruumide broneerimisest ja eelarve koostamisest lõpetades esinejatega suhtlemisega. Masterplani failis on kirjas kõik olulised tähtajad ja kontaktisikud, et miski kahe silma vahele ei jääks ning toimumispäeval kõik hästi läheks.

Life happens – siis pead lihtsalt kanna pealt ringi pöörama ja midagi uut välja mõtlema.” Anett eduka ürituse korraldamise nippidest

„Ürituse päeval olen ikka pinges ja mõtlen sellele, kuidas kõik sujuks. Enne ei saa end lõdvaks lasta, kui kõik kontrolli all on. Ent kui ma ise võtan veidi lõdvemalt, siis kõik juba sujubki paremini, sest mina ei ole nii pinges ja siis pole teised ka.“

Kui üks üritus lõpeb, lükatakse vaikselt juba järgmise korraldus käima. Näiteks Tudengkonna 100. sünnipäeva peo planeerimisega alustati juba juunis.

Avalöögi Orienteerumine 2020. Fotod: Rasmus Soonvald.

„Kunagi ei tea ette, mis juhtuda võib!”

„Ürituse päevad on kõige jõhkramad, aga ka kõige ägedamad,” ütleb Anett. Ükskõik kui hästi ürituse korraldamise läbi mõelda, suurte ürituste puhul tuleb ikka ette ootamatusi. Näiteks selle aasta Avalöögi Orienteerumisel tabas toimumispäeva, 24. augusti hommikul kohale läinud korraldajaid üllatus – staadioni sissepääsu blokeeris suur kivi, mida niisama lihtsalt kohapealt liigutada ei saa. Oli planeeritud, et selle sissepääsu kaudu pääsevad staadionile abimehed telkide, rodeo, generaatori ja muu vajaliku tehnikaga. Mida teha, kui nende sissepääs on takistatud? Õnneks avastasid pärast mõningast peamurdmist Anett ja abilised teise tee staadionile ja kogu tehnika pääses kenasti staadionile. „Life happens – siis pead lihtsalt kanna pealt ringi pöörama ja midagi uut välja mõtlema,” naerab Anett.

Äpardusi on olnud teisigi. Esimene üritus, mida Anett üliõpilasesinduse värske ürituste koordinaatorina korraldas, oli tudengiorganisatsioonide väljasõit, mis toimub traditsiooniliselt augustis enne uue kooliaasta algust. Üritus toimub kahe päeva vältel mõnes toredas turismitalus, kus toimuvad töötoad ja meelelahutusprogramm. Osalejateks on esinduskogu ja üliõpilasesinduse personali liikmed ning tudengiorganisatsioonide esindajad.

Eelmisel aastal, kui Anett seda üritust esimest korda korraldas, selgus turismitallu kohale saabudes, et eelmised külalised polnud sealt veel lahkunud. Väsinud pidulised magasid tubades ja seepärast ei saanud projektiga pihta hakata nii, nagu oli plaanitud. Olukord sai siiski kiiresti lahendatud, ruumid ja vajalikud tarvikud leitud ning sai alustada konverentsiga.

Igast korralduskogemusest on midagi õppida ja kõrva taha panna. Ootamatusi tuleb alati ette, niisiis kujuneb oskus jooksvalt probleeme lahendada ja kiirelt reageerida.

Anett ja Tiina-Maria Tali suvel ÜE personali väljasõidul.

Vinged kogemused ja head sõbrad

Üliõpilasesindusega liitus Anett kõigepealt võrkpalliturniiri projektijuhina. Sellest kogemustest innustatuna kandideeris ta hiljem ürituste koordinaatoriks ja on nüüdseks veidi üle aasta sel positsioonil tegutsenud. Üliõpilasesindusse aitas tal sisse elada eelmine ürituste koordinaator Triin, kes oli Anetti mentoriks. „Triin oli väga-väga abivalmis ja igal sammul minu jaoks olemas,” ütleb Anett, „palju toetas mind ka Jasmin, minu valdkonna juht, kelle võib lugeda mu teiseks mentoriks.”

Ürituste koordinaatori positsioonil olles on Anett saanud vinge kogemustepagasi suurte projektide haldamisel, õppinud eelarvet koostama ja ka kõige pisemaid detaile silmas pidama. „Ja muidugi head sõbrad!lisab ta.

Kõige ägedam üritus

Kõige ägedamaks tudengielu sündmuseks peab Anett Tipikate marssi Toompeale. See toimub igal aastal Eesti vabariigi sünnipäeval, kui marsitakse üheskoos laulu saatel päikesetõusuks Toompeale. Sealt edasi minnakse koos Reaalkooli juurde ja lõpuks pubisse Dubliner. Iga tipikas peaks sellest osa võtma! „24. veebruaril unustavad justkui kõik eestlased oma argimured ja seda võimsam see üritus on, tekib suur ühtekuuluvustunne ja see mõnus feeling kestab tükk aega,” ütleb Anett.

„Kui keegi kahtleb, kas marsile tulla, sest väljas on külm ja see algab varahommikul, siis mõelge sellele, et mina pean seal kohal olema juba palju varem, “ naerab Anett.

PS. Uus lugu ÜE sarjas juba oktoobris!

Tipikate marss Toompeale 2020. Foto: Mattias Kitsing


Comments


bottom of page