MTÜ Peaasi andis vaimset tervist väärtustavate organisatsioonide märgiseid välja teist aastat järjest. Alates sellest aastast antakse välja neli kategooriat – kuld-, hõbe-, pronks- ning tärkaja märgis. Vaimse tervise märgise eesmärgiks on tunnustada organisatsioone, kes väärtustavad oma töötajate vaimset heaolu ning teevad teadlikke samme, et inimeste tervis oleks tööl hoitud. Märgis kehtib ühe aasta ning üleandmine toimub Tartus Peaasi konverentsil, mille teemaks oli sel aastal vaimse tervise edendamine organisatsioonis. Üliõpilasesindus nomineeris Tallinna Tehnikaülikooli vaimse tervist väärtustava organisatsiooni tiitlile, kuid märgis anti hoopis üliõpilasesindusele.
Mida on üliõpilasesindus teinud vaimse tervise edendamiseks?
Üliõpilasesindus on viimaste aastatega väga kiiret arengut näidanud vaimse tervise edendamisel nii oma personalis kui ka kogu üliõpilaskonnas. Kogu üliõpilaskonnale mõeldud vaimse tervise kuu „Meeleturgutus“ toimub juba teist aastat järjest ning selle raames toimub palju lõõgastavaid, positiivseid emotsioone tekitavaid ning teadlikkust tõstvaid üritusi. Kaks aastat tagasi läbi viidud vaimse tervise uuring plaanitakse lähikuudel uuesti ette võtta, et kaardistada üliõpilaste vaimse tervise olukorda ning selle põhjal ette võtta strateegilisi samme edasiseks. Juba novembris võimaldatakse esimest korda vaimse tervise esmaabi koolitust üliõpilastele tasuta.
Mida aga kujutab endast vaimset tervist väärtustav organisatsioon?
Üldjoontes tähendab see inimesest hoolivat töökeskkonda. See algab organisatsiooni juhtimisest. Kui töökultuur on selline, kus küsitakse, kuidas töötajatel läheb ning võetakse seda arvesse, siis on see juba suur samm parema töökeskkonna suunas. Selliselt on võimalik varakult tuvastada konflikte või märke läbipõlemisest ning teha vastavaid korrektuure, et mured ära lahendada. Heade tulemuste eest tunnustamine ja võitude tähistamine motiveerivad töötajat veelgi ning tekitavad positiivseid emotsioone, et edasi tegutseda. Näiteks üliõpilasesinduses valitakse iga kuu ÜE-Hero, kes on teinud rohkem kui tema positsioon ette näeb ning sellega silma paistnud.
Loomulikult ei saa vaimse tervise väärtustamist kokku võtta vaid paari tegevusega. Seetõttu planeerib ka üliõpilasesindus juba edasisi tegevusi vaimse tervise edendamiseks Tallinna Tehnikaülikoolis.
Comments