top of page

Intervjuu mandaati lõpetavate ÜE juhatuse liikmetega

Üliõpilaskonna juhatuse liikmete mandaadid kestavad kaks aastat. Märkamatult ongi kätte jõudnud aeg, kus Sten Ärm (Üliõpilaskonna esimees) ja Engel-Mari Mölder (juhatuse liige tudengielu valdkonnas) hakkavad oma ametiaega lõpetama ning ülesandeid mantlipärijatele edasi andma. Küsisin neilt mõned küsimused, et vaadata koos tagasi viimasele kahele aastale ja uurida, mis järgmiseks.1. Millised on emotsioonid seoses ameti maha panekuga?


Sten: Ausalt öeldes, kergenduse tunne! Olen tudengiaktivismis hullu pannud juba peaaegu 5 aastat ning praegu on tõesti selline tunne, et olen saavutanud enda jaoks piisavalt. Muidugi on ka väike hirm, et kas asjad, mida ma tegin, ja arengusuunad, mille ette võtsin, jäävad ka edaspidi püsima, aga samas ma tean, et iga aktivist tegutseb enda parima ettenägemise järgi ning ma usun, et uus esimees Joosep viib üliõpilaskonna enda arengus veelgi kaugemale kui mina.


Engel: Ma olen väga põnevil ja ootan huviga, mis mu elus edasi saama hakkab. Olen tegelenud tudengiaktivismiga juba 4 aastat ning ameti üleandmine on justkui esmane märgiline lõpp sellele peatükile mu elus. Mul on rõõm, et ma olen saanud rahulikult oma ametit üle anda - minu ja Anna vaheline dünaamika on äärmiselt hea. Ja mis seal salata, heldimusest poetan ma kindlasti pisaraid ka. :)2. Mida toob teile järgmine aasta? Kas jätkate tudengiaktivismiga või viib tee kuskile hoopis teise suunda?


Sten: Nagu mainisin, olen juba 5 aastat aktivismiga tegelenud ning nüüd on aeg liikuda töömaastikule. Võtan ette enda erialase suuna ning kavatsen hakata täiskohaga programmeerijaks. Ma tean, et ühel hetkel viib mu karjäär mind tagasi aktivismis praktiseeritud juhtimisrolli juurde, aga enne seda on tarvis ennast erialaselt tõestada.


Engel: Minu tee viib mind isegi Eestist natukeseks ajaks eemale - lähen sügisel Eindhoveni Tehnikaülikooli Hollandisse vahetussemestriks õppima. Mul oli bakalaureuses juba plaan minna, aga elu viis mind hoopis teise, palju õigemasse suunda. Tagasi tulles lähen kindlasti tööle ja lõpetan tasapisi magistrikraadi. Kui vähegi võimalik, plaanin ikka osaleda erinevatel tudengiüritustel.3. Mis on see, mis pani juhatuses oldud ajal teie silmad kõige rohkem särama?


Sten: Mul on väga hea meel öelda, et minu lemmik osa juhatuses olemise ajast olid minu juhatuse liikmed. Esimesel juhatuseaastal olin tiimis Lennega, teisel aastal Pillega ning Engel on olnud koos minuga juhatuses terve mandaadi vältel. Kui me olime koos mõnda probleemi lahendamas, tulevikuvisioone arutlemas või ühiselt üliõpilaskonna huvide eest seismas oli mul tunne, et oleme kõigeks suutelised. Üheskoos oleme loonud väga palju ühiseid mälestusi, mida isegi minu halb mälu kindlasti alles hoiab.


Engel: Minu silmad pani alati särama see, kuidas üliõpilasesinduse inimesed tulevad kokku ja tahavad töötada ühise eesmärgi nimel. See andis kirjeldamatult palju motivatsiooni juurde ja pani mind ennast veelgi rohkem pingutama. Ja siis on minu kallis, KÕIGE tublim tudengielu tiim! Me saime igakuiselt koosolekul kokku, kus, ausalt ka, kõik rääkisid alati tõsise entusiasmiga enda tegevustest ning naljatasid igasugustel teemadel. Ja no minu armas juhatus... see tunne, et ma ei ole kunagi üksi ja ma saan neid kõigega usaldada, on minu jaoks väga oluline olnud. Siia juurde käivad lugematu arv unustamatuid ühiseid mälestusi ja seikluseid, mida ei vahetaks ma millegi vastu.4. Millised olid kõige raskemad katsumused?


Sten: Ma arvan, et kõige raskem katsumus oli koroonakriis. Kaks päeva pärast seda, kui mind ja Engelit valiti üliõpilaskonna juhatusse, kuulutati välja eriolukord Eestis ning sellega kaasnes kogu tudengielu järsk seiskumine. Kuigi mul olid esimeheks kandideerides suured eesmärgid seoses üliõpilaste aktiivsuse suurendamise, organisatsioonide koostöö arendamise ning üliõpilaste esindatuse tõstmisega, lükkus nende kallal tegutsemise võimalus automaatselt teadmata hetke tulevikus. Kohati oli selline tunne, et 2020. aasta sügiseks oli TalTechi tudengielu astunud mitu sammu tagasi ning see ei mõjunud motivatsioonile kuidagi hästi.


Engel: Kindlasti on üheks raskeks katsumuseks olnud koroonapandeemia, kuna meil ei olnud võimalik kohe hakata enda eesmärke ellu viima ja aktiivselt tudengiellu panustama. See tähendas juba algusest peale seda, et alati pidi valmis olema olukorraks, kus plaan A kukub ära ja tuleb kohe võtta ette plaan B või plaan C. Nii juhtus näiteks eelmise aasta avalöögi orienteerumisega - kuu aega enne üritust läksid karmid piirangud peale ja pidime kiirelt palju asju ümber mängima. See on korralikult õpetanud kannatlikkust ja avatud meelt. Lisaks sellele on kindlasti olnud üheks katsumuseks inimeste juhtimine ja motiveerimine, millele ma vaatan täna ajas tagasi ja näen, kui palju olen ma selle abil kasvanud ja õppinud.5. Vaadates tagasi kahele aastale tehtud tööle - mille üle olete kõige uhkemad?


Sten: Viimase kahe aasta vaates olen ma kõige kõige uhkem meie tudengiorganisatsioonide juhtide üle. Tegu on noortega, kes võtsid tudengiaktivismi kõige raskemal ajal enda kanda oma organisatsiooni taas üles ehitamise ning jõudsid lisaks sellele olla veel ka väga aktiivsed üliõpilasaktivismi võrgustiku taasloomises. Kui me ÜE juhatusega hakkasime koroonaajal korraldama tudengiorganisatsioonide juhatuste kokkusaamisi, olid peaaegu kõikide organisatsioonide juhatused kohal ning nad kõik olid valmis üksteisega suhtlema, jagama häid praktikaid ning võtma ette ka uusi ühiseid projekte, millesarnaseid ei olnud varem ülikoolis tehtud. Ilma nende aktivistideta ei oleks TalTechi tudengielu täna pooltki nii tugev, kui ta hetkel on!


Engel: Minu üks peamiseid eesmärke oli tudengiorganisatsioonide vahelise koostöö edendamine ja võrgustiku tekitamine. Tänaseks on see löönud kenasti õitsele ja mul on siiras rõõm näha, kui palju koostöö- ja sõprussuhteid on sellest välja kujunenud! Ma olen kirjeldamatult rõõmus selle üle, kuidas meile laekub täna mitmeid uute tudengiorganisatsioonide taotlusi, organisatsioonid teevad ühiseid projekte, pöörduvad abi otsimiseks üksteise poole ning on täis tahet saata korda ägedaid asju! Lisaks sellele on meil väga hea läbisaamine rektoraadi ja ülikooli töötajatega, mis loob hea aluse tugevaks koostööks uuele juhatusele kui ka tudengiaktivistidele.6. Kas tunnete, et missioon sai täidetud või oleks tahtnud midagi veel korda saata?


Sten: Mainisin varasema küsimuse juures enda kolme suurt eesmärki, kui kandideerisin üliõpilaskonna juhatuse esimeheks: üliõpilaste aktiivsuse suurendamine, organisatsioonide koostöö arendamine ning üliõpilaste esindatuse tõstmine. Tegelesin viimase kahe aasta jooksul aktiivselt nende eesmärkide täitmisega ning olen üpriski rahul saavutatud tulemusega. Ma ei näe, et ma oleksin pidanud ette võtma veel mõne eesmärgi, mille suunas püüelda. Selle eest aga näen, et enda jaoks seatud eesmärkide kallal saab veel kindlasti tegutseda ning loodan, et areng nendes valdkondades jätkub ka pärast minu mandaadi lõppemist.


Engel: Ma tunnen, et minu missioon tudengielu edendamisel ja tudengite esindamisel on täidetud. Ma arvan, et ma jõudsin saata korda veelgi väga mitmeid ägedaid projekte ja ideid, mida ma ei oleks osanud oodatagi, nt. tudengite suusareisi korraldamine ja välijõusaali rajamine. Mul on hea meel, et minu positsioon on andnud mulle nii palju võimalusi olla loominguline. Mis seal salata, juhatusse tulles oli mul veel väikseid eesmärke/mõtteid, mida oleks tahtnud realiseerida... Kuid üldiselt arvan, et olen andnud endast kõik ja ma olen väga rahul tänase seisuga.7. 1 lause, mida ütleksite a) oma mantlipärijale b) ÜE satsile c) kõigile tudengitele?


Sten: a) Just siis, kui sa astud enda mugavustsoonist välja ja võtad ette julgeid samme üliõpilaskonna arendamise suunas, on juhatuse esimehe töö kõige põnevam ja elamusterohkem!

b) Minu kallid ÜEkad, ma ei suuda sõnadesse panna, kui lahe on olnud teiega koos tegutseda ning ma olen teie kõige üle ülimalt uhke!

c) Tähtsaim sõnum, millega ma soovin jõuda iga üliõpilaseni, on järgmine: Sinu tudengielu saab olema täpselt nii meeldejääv, kui meeldejäävaks sa selle ise enda jaoks teed!


Engel: a) Emps usub sinusse ja on su üle väga uhke!

b) ÜE inimesed - kõige tublimad, ilusamad, aktiivsemad, julgemad, naljakamad, ägedamad, targemad ja kõik ülivõrdes positiivsed sõnad veel - teie koht on minu südames igaveseks!

c) Haarake kinni võimalustest, pange ennast proovile ja võtke tudengielust kõike, mis see teile pakkuda suudab!Aitäh teile, Engel ja Sten!Comments


bottom of page