top of page

Miks kevadel õues treenida

Rõõmusõnumid Studioosuse lugejatele! Eriolukorra tõttu ilmuvad igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel just siin blogis Studioosuse lood. Ahjusoojalt ja kontaktivabalt. Autor: Sken Selge

Päikseline kevadilm on juba saabunud ja paitamas meie vaimu ning keha. Iga päev on tunda, kuidas väikesed D-vitamiini poisid kehasse tahavad tungida, et pühkida talvemasendus minema. Ega ka suvi pole enam mägede taga. Peagi on kool läbi ning aeg üheks korralikuks suvepuhkuseks. Seetõttu on täpselt õige aeg muuta oma praegune suvevorm veelgi paremaks.

Jõusaalis käies on lihtne ära harjuda sama rutiiniga: jooksulint, jõu- ja venitusharjutused. Jõusaalis on mugav ja lihtne erinevate raskustega treenida, kuid looduses sportimine võib osutuda hoopiski efektiivsemaks. Väljas sportimise tegurid on näiteks tõusud ja langused ning tuul ja temperatuur, mis pakuvad suurepärast vaheldust. On tõestatud, et õues treenides võid sa põletada kuni 7% võrra rohkem kaloreid. Õues treenimine teeb keha tugevaks ja vaimu teravaks. Rääkimata asjaolust, et hetkel on kõik jõusaalid kinni.


Hommikuti varakult ärkamine on mõnele inimesele väga keeruline ja nõuab palju enesedistsipliini ja tahet. Aga miks mitte minna juba hommikul vara enne päiksetõusu õue (siis kui saab rahulikult 2+2 reeglit järgida, sest kõik teised alles magavad), teha soojendusharjutused ja alustada päeva jooksuga nautides samal ajal tõusva päikese esimesi kiiri. Värskes õhus hingamine vabastab kehas rohkem endorfiine ehk õnnehormoone, mille tagajärjel on sul algavaks päevaks kõvasti rohkem energiat ja motivatsiooni.

Kuigi võib tunduda, et väljas sportimine on vaid jooksmine, siis tegelikult on valikuid palju rohkem. Rulluisutamine, kepikõnd, jalgrattasõit, jõutreeningud, mille jaoks ei ole vaja üldse palju treeningvahendeid, samuti erinevad pallimängud. Kuigi Tallinnas on palju välijõusaale, siis neid ei tohi hetkel viiruse leviku piiramise tõttu kasutada. Küll aga leiab linnaruumist erinevaid treppe, mida kasutada erinevate väljaastete, hüpete või keharaskusega harjutuste tegemiseks. Väga mõnus on võtta oma treeningmatt, leida mõni hea rohuplats ja teha seal samas joogat, kõhulihaseid või kätekõverdusi.

TalTech’i ümbruses on palju ilusaid jooksuradasid ja kohti, mida avastada. Kindlasti asub neid ka sinu kodu ümbruses, kus sa varem jooksnud ei ole. See on suurepärane võimalus oma ümbruskonnaga tuttavaks saada. Küll sa veel imestad, kui kiiresti õues sportides aeg lendab. Muutuv ümbruskond, erinevad majad ja aiad ning miks mitte ka metsaelanike nägemine – see kõik aitab sul kauem joosta, tulemuseks on pikemad ja lihtsamad trennid.

Pikad päevad loengutes või harjutustundides väsitavad meie silmi, selga ja aju. Eriti nüüd kui see kõik on virtuaalselt. Selleks, et silmanägemine ikka terav oleks ja rüht sirge püsiks on lausa vajalik, et me nädalas vähemalt 3 korda trenni teeksime, olgu selleks siis jooksmine, jõusaal või mõni muu kehaline tegevus.

Õues asuvad jooksurajad pole kunagi suletud, ei ole vaja trenni teha spordiklubide tunniplaani järgi, ega pea ootama järjekorras, et saada vajalikke masinaid kasutada. Tihtipeale toovad inimesed vabanduseks, et neil ei olnud täna aega trenni minekuks. Oletame, et kui sul on ainult 30 minutit, et teha trenni, siis imelihtne on astuda koduuksest välja ja alustada jooksmisega. Lühike ja kõrge intensiivsusega jooks on suurepärane trenn kehale.

Kindlasti tuleb kevadisel ajal palju tähelepanu pöörata ka riietusele. Jooksuriideid valides võiks lähtuda kihilise riietumise põhimõttest. Esimene kiht on spordipesu, mis viib keha pinnalt kiiresti niiskuse ja aitab nahal püsida kuiv. Teiseks kihiks sobib vastavalt ilmale kas T-särk või mõni pikkade varrukatega pluus. Jahedama ilma puhul piisab, kui kanda esimest kihti ja tuulejakki. Juba vanarahvas teadis kevadise ilma kohta, et kevadine tuul on salakaval.

Minge nautige kevadise päikese väge ja treenige nii füüsilist kui ka vaimset tervist. Võimalusi treenimiseks on erinevaid, tuleb leida enda jaoks kõige sobivam. Nüüd jääb vaid üle panna end kiiresti riidesse ja minna kiirelt üksinda õue sportima.

Yorumlar


bottom of page