top of page

Mis on läbimurdva idee saladus?

Igal neljapäeval ilmub just siin blogis Studioosuse lood. Ahjusoojalt ja kontaktivabalt. Tänase loo autor on Kaisa Hansen.

Noortel on palju ideid ning vahel võib tunduda, et ideedeks need jäävadki. Võimalik, et puuduvad oskused ja teadmised heade mõtete realiseerimiseks. Erinevate arenguprogrammide eesmärgiks on aidata noori nende lennukate ideede elluviimisel. Kuid mis on tänapäeva noorte väljakutsed ideede teostamisel ja kuidas neid lahendada? Lisaks, kas nad ise tunnevad, et sellistest arenguprogrammidest on kasu? Intervjueeritud sai mitut silmapaistvat ning inspireerivat noort, kes olid lahkelt nõus jagama oma kogemusi ning väljavaateid antud teemal. Saame tuttavaks meie ettevõtlike noortega, nende omandatud teadmiste, läbitud programmide ja huvitavate ideedega.

KRISTEN ALEX KOLK: Olen värskelt kevadel lõpetanud rahvusvahelise õiguse ingliskeelse õppekava TalTechis. Tunnen ise, et olen edasipüüdlik noor, kes julgeb suurelt mõelda ning tegutseda.

HENRI LASS: Olen hetkel 22-aastane ja õpin TTÜ-s tootearenduse ja robootika erialal. Jooksvalt tegelen mitmete erinevate projektidega – koolitöödest kuni ettevõtluseni. Tegemist on mitmel rindel ja 24/7. Samas selline aktiivne tegutsemine mulle meeldib.

MATTHIAS RAHU: Olen Taltech integreeritud tehnoloogia tudeng ja tegelen vabal ajal ettevõtluse, investeerimise ja elektriauto ehitamisega (Solaride’is).

APHELANDREA TUNDER: Olen 19 aastat vana ja õpin Tallinna Prantsuse Lütseumi 12. klassis. Lisaks sellele, et olen eeskujulik õpilane, laulan 12. aastat Ellerheina kooris ja olen tütarlastekoori koorivanem. Vabal ajal naudin veel klaveri mängimist, tantsimist, reisimist ning pere ja sõpradega ajaveetmist.

Millise ideega osalesid äriideede arendusprogrammis ja milline programm see oli? Millist probleemi lahendad ning miks on see oluline?

ALEX ja HENRI: Vitamini terviseplatvorm oli kolmekuulise arenduse tulemus Future Founders Academy raames. Programmi algul oli meie tiimi idee totaalselt erinev võrreldes sellega, millega me lõpetasime. Siiski heal tiimiliikmel Fredil tuli idee tema isiklikust elust. Üks tema sugulane elab maal ja vajab pidevalt rohtusid. Lähim apteek on aga mitme kilomeetri kaugusel ning isiklik sõiduvahend puudub. See tähendab, et ülejäänud pere hoolitseb selle eest, et ravimid oleksid pidevalt olemas. Mõistagi võib tekitada selline olukord mõlemale poolele ebamugavust. Sealt hakkas meie idee edasi veerema, mille tulemuseks oli pakkuda inimestele teenust, kus meditsiinitöötaja tuleb koju ja teeb inimesele testi. Läbi selle saame teada, millistest ainetest on isikul puudus. Seejärel saame klientidele müüa igakuise paketi, kust saab tellida kojuveo vajalike vitamiinide ja rohtudega. Kusjuures Maailma Terviseorganisatsioon väidab, et ühel inimesel kolmest on mikrotoitainete puudus. Kuigi me seda ideed ei realiseeri, siis avastasime, et testide tegemisel ja kojuveo ärimudelitel on tulevikus kasvav nõudlus.

MATTHIAS ja APHELANDREA: Future Founders Academy programmi raames leidsime endale huvitava probleemi mida lahendada. Noore õpihimulisena on väga keeruline leida arenguprogramme ühest kohast. Kuna elame infoajastul, siis informatsiooni on nii palju, et tähtsaim sellest ei jõuagi tihti meieni. Selleks, et oluline informatsioon ei jääks kahe silma vahele tuleb see efektiivselt organiseerida. Kuue hakkaja noorega jõudsime ideeni ehitada veebilehekülg, kus on võimalik väga lihtsalt leida just noortele mõeldud arenguprogramme erinevatest valdkondadest. Veebileht hõlbustaks õppimishimulistel noortel endile programmide leidmist ning oleks abiks programmide pakkujatele turunduse vallas.

MATTHIAS: Antud idee ei tulnud kõige lihtsamalt, sest sellega kaasneb palju takistusi. Kuidas ehitada veebilehte, kust saada arenguprogramme oma platvormile ja kes tahaksid üldse meie teenust kasutada? Sellised küsimused vaevasid meid terve projekti vältel, kuid õnneks tänu imelise Kaisa Hanseni juhendamisele saime erinevate meetmetega oma küsimustele vastuseid ja inspiratsiooni Founder lugudest (Eesti idufirmade asutajate kogemuslood).

APHELANDREA: Tagantjärele mõeldes oleksin väga kurb, kui mul oleks Future Founder Academy programm kahe silma vahele jäänud. Programmi kandideerimise info avastasin tänu juhusele viimasel minutil, kuigi see oli juba mitu kuud kooli Facebooki lehel üleval olnud. Seega tundsin, et mul vedas väga, et ma postitust üldse märkama juhtusin. Tunnen, et programmis osalemine andis mulle justkui stardi, tänu millele muutusin veel ambitsioonikamaks. Lisaks olen tohutult õnnelik nende teadmiste üle, mida programm mulle õpetas ning milliseid tegusaid ja lahedaid inimesi ma seal kohtasin.

Mis on Sinu arvates läbimurdva idee saladus?

ALEX: Esiteks, enne kui üldse hüpata pakkuma lahendusi ja ideid, tuleks mõista probleemi kõikide tema tahkudega. Muidu on probleemi olemusest tihti mittepiisav arusaam ning seda lahendatakse seetõttu valesti. Ma arvan, et tuleks lahendada mõnda olulist probleemi, mis tõesti tekitab muret ning valu kellelegi. Olen õppinud vahet tegema nn vitamiini lahendustel ja valuvaigisti lahendustel – mõni on „nice to have“ lahendus, aga mõne probleemiga vajad sa koheselt lahendust nagu valuvaigistigagi. Selle viimase eest maksavad ka kliendid raha. Kindlasti on kasuks, kui probleem on paljudel inimestel top viie probleemi hulgas nende elus ning üldiselt on tegu kasvava probleemiga. Samuti on kasulik, kui probleem kuulub valdkonda, mille vastu on endal huvi või milles on kogemusi. Kuid ainuüksi ideest on vähe, et läbi murda. Seal taga peab olema palju tööd ning tihtipeale müüvad ettevõtjad edukalt oma äri alles 7–10 aasta möödudes. Teema vastu peab olema tõelist kirge ning selle tunneb kohe ära, et kas lööb silma särama või mitte – endale valetada pole mõtet. Samas on ka nendest “leigematest” projektidest alati hea kogemusi korjata, mida hiljem enda kireidees kasutada.

HENRI: Ma arvan, et minul poleks kindlasti mingit kogemust täna öelda, et mis on õige vastus. Samas selle küsimuse peale tuli paar mõtet mida võiks jagada. Ma usun, et lugeja võib ise järeldused teha, et mis on läbimurdva idee saladus.

  1. Idee valimisel võiks mõelda, enda probleemi peale ehk ,,scratch your own itch”. Ma arvan, et see võib olla üks parimaid ja adekvaatsemaid ideele lähenemise aspekte. Hea näide ongi meie viimasest küsimusest, kust tiimiliikme Fredi sugulasel ei ole võimalik ligi pääseda apteegile. Sellisel kujul on väga palju näiteid, kus inimesed on saanud edukaks enda probleemi lahendades ja hiljem avastanud, et ka teistel on olnud sama mure.

  2. ,,Good artists copy, great artists steal.” – Pablo Picasso. Alati ei pea jalgratast leiutama, vahel saab olemasolevat lihtsalt lahendust paremini teostada.

  3. Kindlasti on oluline osa ka heal ideel, tiimil, raskel tööl ja pühendumisel. Viimane aga mitte vähem tähtis on alati tahe. Kui piisavalt tahta ja tegutseda, küll siis leiab kõik võimalused!

MATTHIAS: Sa ei tea kunagi kas idee, mille kallal sa pusid ja näed palju vaeva on just see, millest saab Eesti järgmine Ükssarvik (Unicorn). Kuid see annab sulle suuna kätte, mida tähendab mitte millestki millegi tegemine. Et leida just see läbimurdev idee on vaja kriitiliselt ja ratsionaalselt oma idee alustalad ja põhimõtted üles ehitada. Kindlasti ära karda läbikukkumisi, sa ei õpi õnnestumistest vaid just läbikukkumistest.

APHELANDREA: Arvan, et läbimurdva idee saladus seisneb selles, et pead probleemi või teemat, mille kallal tegeled, läbi ja lõhki tundma. Lisaks antud valdkonnast kõige teadmisele on tohutult kasulik lai silmaring, sest tänu sellele on võimalik kõik perspektiivi seada. Kuid ainuüksi ideest ei piisa – ka idee elluviija peab olema entusiastlik, õppimis- ja arenemishimuline ning veel palju muudki.

Kas sellised programmid nagu Future Founders Academy või teised taolised arendusprogrammid on olnud abiks Sinu idee ellu viimisel? Kuidas? Kas tunned, et Eestis on piisavalt selliseid programme/üritusi?

ALEX: Ise olen erinevate ideedega osalenud nii Ajujahis, STARTERtallinn programmis ja mitmetel häkatonidel (nt Tuleviku linna häkaton). Tänu nendele programmidele/üritustele olen väga palju loonud erinevaid kontakte spetsialistidelt ja muud sellist know-how oskusi. Soovitaksin kindlasti kõigile! Mis iganes teemaga on mul praegu abi vaja ettevõtluses, leian ma kindlasti mingi kontakti, kellel on minu jaoks hetk aega. Arvan, et see on super. Eestis on lahedad inimesed, kes kõik üksteist aitavad. Kindlasti on programme/üritusi piisavalt, kuid info ei liigu väga hästi ning sellega annaks kindlasti tööd teha.

HENRI: Sellised programmid on olnud kindlasti abiks. Olen tegelikult kaks korda käinud Mektorys sarnasel üritusel. Esimene kord oli gümnaasiumis, tegemist oli üritusesarjaga Noor ja Ettevõtlik. Läbi selle sai luua kontakte inimestega, kellega sai juba peagi koos loodud õpilasfirma. Future Founders Academyst olen samuti saanud tõuke ettevõtluseks. Esiteks sain programmist suurepärased kontaktid. Teiseks sai alustatud Mektorys Innovatsiooniklubi loomisega. Kolmandaks sealt saadud tutvustega oleme käima lükanud kaks ettevõtet. Üks neist on best3d.ee. Hetkel tegeleme visiiride tootmise ja meditsiiniliste maskide müügiga. Sealjuures pakume 3D-printimise ja muid teenuseid. Teine idee on veel nö küpsemisel. Sellised programmid on abiks ja soovitan soojalt kõikidel külastada sarnaseid üritusi!

MATTHIAS: Ma olen väga palju muutunud viimase semestri jooksul ja peamiseks põhjuseks on olnud Future Founders Academy programmiga liitumine. Ma olen leidnud tänu sellele väga ägedaid noori inimesi, kelle abil olen palju õppinud enda ja juhtimise kohta. Samas olen saanud väga palju praktilisi oskusi, mis on vajalikud idee rakendamiseks (business model canvas, user persona, pitching, rahastus, start-up ökosüsteem Eestis). Üks meeldejäävamaid asju programmist olid erinevate Eesti idufirmade loojate kogemuslood, mis näitasid, et väikesest ideest võib saada maailmamuutev lahendus. Mida rohkem ma Eesti ettevõtlikkuse valdkonda süvenesin seda rohkem hakkasin tähele panema üritusi ja programme, mis on suunatud just ideede teostamiseks. Mul õnnestus võtta osa enda esimesest häkatonist – Future City Hackathon. Minu arvates on idee elluviimiseks programme/üritusi piisavalt, kuid rohkem võiks olla lühemas, aga intensiivsemas formaadis programme. Läbi selle on võimalik täiesti võhikul noorel tulla ja saada teadmisi, mis tulevad kasuks nii tööelus kui ka eraelus.

APHELANDREA: Future Founder Academy lõpuüritusel saavutasime oma ideega esimese koha, mis andis meile indu projekt päriselt teoks teha. Programmi käigus omandasime erinevaid oskusi, mis olid abiks meie idee elluviimisel ja saime samuti teiste Eesti ettevõtjate lugusid kuulata ning soovitusi professionaalidelt. Kuna ma ise hakkasin alles sel aastal rohkem tähelepanu pöörama taolistele üritustele, siis ei oska ma veel päris adekvaatset vastust anda, kas Eestis on piisavalt selliseid programme/üritusi. Usun, et Eestis mõeldakse üha rohkem selle peale, et taolisi ideede elluviimist toetavaid üritusi korraldada. Tänu Future Founders Academy programmile pööran erinevatele üritustele kindlasti rohkem tähelepanu, kuna tundsin kuidas programm aitas kaasa idee teostamisele ning arendas ka mind ennast. Samuti kandideerisin selle aasta suveks Ameerika Ühendriikides toimuvasse BAFF Leadership Academy ettevõtlusprogrammi, mis kahjuks COVID-19 pandeemia tõttu ära jäeti. Kuid kõigile kandideerijatele pakuti vebinari versiooni üritusest, millest sain alternatiivselt osa võtta.

Idee ellu viimisega kaasneb palju probleeme mida lahendada, kuid õige juhendamise ning teiste kogemustest õppides on kõik takistused ületatavad. Noored on väga hakkajad, et leida viise enda ideede elluviimiseks ning enesearenguks. Kõik intervjueeritavad leiavad, et just erinevad arenguprogrammid on olnud suurepäraseks võimaluseks uute sõprade leidmisel ja põnevate kontaktide loomisel, väljakutsete lahendamisel ning ideede arendamisel. Kokkuvõttes on noored väga rahul sellistes programmides osalemisega ning soovitavad taolist kogemust ka teistele! Imelised ideed sünnivad mugavustsoonist väljaspool.

Kaisa Hanseni, TalTech uusettevõtluse juhi, kommentaar:

Iga inimene on andekas, kuid koolipingis istudes need anded tihtipeale ei avaldu. Seetõttu tuleb noori märgata, usaldada ning lubada neil tegutseda. Jagades noortele vastutusrikkaid ülesandeid, lubades neil katsetada ja eksida ning midagi praktilist ellu viia, saavad peidus olnud anded ja tugevused avalduda. Lisaks aitab see märgata ka neid kohti, mida tuleks enda puhul veel edasi arendada.

Loovus, mängulisus, avatud meel ja julgus katsetada on mõned omadused, mida just laste või noortega seostatakse. Tegelikult saavad ka täiskasvanud neid omadusi terve elu kaasas kanda, kui enda “sisemisele lapsele” tähelepanu pöörata. See tähendab, et tuleb mõelda raamidest välja ja kaaluda mõtteid, mis tunduvad esmapilgul hullumeelsed või naeruväärsed. Oluline on julgus kahelda seatud normides, küsida küsimusi ning teha asju teisiti. Ka innovatsiooni üks lihtsustatud definitsioone ütleb, et see on millegi uut moodi tegemine. Olgu selleks siis uutmoodi tootmisprotsessi, turundusstrateegia või organisatsioonikultuuri loomine.

Erinevad arenguprogrammid pakuvadki noortele võimalusi avastada oma andeid, katsetada-eksida-õppida ning teha asju uut moodi. Intervjuudest läbi käinud Future Founders Academy programm oli üles ehitatud kolmele alustalale:

  1. kogemuspõhine õppimine edukate iduettevõtjate kogemuste ja vigade baasil;

  2. tulevikutrendide ja -teemade tutvustamine, sh probleemide ja väljakutsete tuvastamine ning tööriistad nende lahendamiseks;

  3. koostööoskuste arendamine ja noorte liidrite võrgustiku loomine, kellega tulevikus maailmamuutvaid ideid ja algatusi ellu viia.

Keskendusime mitteformaalsele õppimisele ning just nende oskuste jagamisele, mida koolis või muudes programmides ei õpetata, kuid mis on igal elualal vajalikud: nt probleemide defineerimine ja lahendamine, tiimitöö, empaatiavõime, disainmõtlemine jne. Selline kombinatsioon aitab noortel avardada mõttemaailma, kasvatada julgust ning suurendada usku iseendasse.

TalTech Innovatsiooniklubi ongi loodud Future Founders Academy programmi tulemusena: aktiivsete tudengite ning TalTech uusettevõtluse juhi algatusel. Klubi fookusteemad on vastutustundlik ettevõtlus, innovatsioon, ringmajandus, tulevikutrendid ja -oskused (sh tuleviku töö, haridus, liidrioskused jne). Innovatsiooniklubi visiooniks on anda hoogu tuleviku tegijatele, kes muudavad maailma!

Comments


bottom of page