top of page

Nipinurk: Enesekaitse 101

Rõõmusõnumid Studioosuse lugejatele! Eriolukorra tõttu ilmuvad igal esmaspäeval ja reedel just siin blogis Studioosuse lood. Ahjusoojalt ja kontaktivabalt. Autor: Doris Abe

Kuigi 2019. aasta statistika näitab, et levinuimad kuriteod Eestis on varavastased, ei ole siiski vähenenud vägivallategude arv, mistõttu tasub igal endast hoolival kodanikul teada mõnda viisi, kuidas end päästa, kui keegi on nõuks võtnud talle kurja teha. Seetõttu vaatame üle paar nippi.

  1. Kui ründaja haarab/hoiab randmest


Üks viis ohvrit peatada või kinni hoida, on haarata ta randmest. Intuitiivselt hakkab inimene kätt haardest otse välja tõmbama nagu purgist. See aga ei vii tulemuseni, kuna käelaba on randmest laiem ning erinevalt staatilisest purgisuust, surub ründaja haaret ka tugevamaks. Selle asemel võta arvesse, et ründaja käelaba pole päriselt ring, vaid muutub ringjaks pöidla ja sõrmede liitumisest. Seetõttu on haare kõige nõrgem selles liitumiskohas ehk kätt tuleks tõmmata just selle suunas samaaegselt kätt pöörates. Võimalusel suuna randme välisnukk tõmbamise suunas.

Tõenäoliselt saad selle käigus natuke haiget, aga saad ehk isegi aru, et alternatiiv ei ole parem.

  1. Kui ründaja hoiab/haarab/tõmbab juustest

Selline variant tuleb kõne alla peamiselt pikkade juuste puhul ehk kui kannad siilisoengut, ei pruugi sa sattuda olukorda, kus keegi sind mingil põhjusel juustest tirib. Sellegipoolest tasub võte üle vaadata.


Kui ründaja hoiab sind juustest, pane oma sirge vastaskäsi (kui hoiab parema käega, siis vasak käsi) üle juustest hoidva käe ja selle käe poolse kaenla alt ründaja rinnale ning suru kas käe jõu või oma keharaskusega alla tema käe peale. Kui ründaja on palju suurem ja tugevam, võib teha kaarega liigutuse (nagu teeks sirgete kätega ringe). See liigutus lükkab ründaja küünarliigese lukku, mis on valus ning piisava jõu rakendamise korral võib ka luu murduda või liiges viga saada. Igal juhul võib kindlusega külgneva tõenäosusega eeldada, et rünne lõppeb.

  1. Jalaga vastu säärt


Ohu ennetamiseks või aja võitmiseks (põgenemisvõimaluse tekitamiseks) on kõige efektiivsem lüüa kinganinaga vastu ründaja säärt või täistallaga vastu põlve. Punktuaalne valu on piisav, et rünne vähemalt ajutiselt lõppeks ning saad ära joosta.

  1. Kõva vs. pehme põhimõte

See kehtib löömisele. Idee on väga lihtne: kõva pinnaga löö pehmet pinda ning vastupidi. See tähendab, et näiteks nägu (kõva) tuleks lüüa lahtise käega (pehme) ning rindkeresse (pehme) rusikaga (kõva). Põhjus selle taga on väga lihtne – teisiti toimides teed endale rohkem haiget kui ründajale kahju.

  1. Mõte töötab

Kui rünnatakse majade vahel, karju mitte lihtsalt appi, vaid adresseeri see nt isale, emale vms, mis jätab ründajale mulje, et elad seal lähedal või tead, et keegi lähedane on kuuldekauguses.

Kui plaanid ära joosta, mõtle alati ette kuhu. Kui jooksed ründaja juurest ära põiktänavasse või metsa, siis võid enda jaoks olukorra hoopis ohtlikumaks muuta. Suundu alati kuskile, kus eeldatavalt on rohkem inimesi. Samuti väldi võimalusel ümber pööramist ja tagasi jooksmist, kuna kui ründaja näeb, kuhu sa lähed ega pea ise pöörama, on ta tõenäoliselt peagi kannul.

PS: Paneme lugejatele südamele, et need võtted on kasutamiseks ainult hädakaitseks. Ära saa ise ründajaks.

留言


bottom of page