top of page

Oktoober esitab igale tudengile väljakutse

Oktoober kutsub kõiki liituma väljakutsega “Oktoobris poole vähem”. Väljakutse eesmärk on vähendada alkoholi tarbimist võrreldes septembrikuuga vähemalt poole võrra. 


Miks selline väljakutse? 

Septembrikuu on laialdaselt tuntud kui alkoholivaba kuu, mil korraldatakse kampaaniat "Septembris ei joo".  Kampaania kutsub inimesi septembrikuus alkoholist pausi pidama, et omandada uusi harjumusi ning leida võimalusi ja tegevusi, millega tuua oma ellu suuremat rahu, rahulolu- ning heaolutunnet. Septembris saab ka tudengielu avapaugu. Sellel ajal toimub igal nädalal midagi uut ja huvitavat ning nende pidustustega käib tihti kaasas ka alkohol. Paljud tudengid tarbivad just sel ajal rohkem alkoholi, mistõttu on oktoober ideaalne aeg peatuda ja mõelda alkoholi mõju peale oma elus.


Miks alkoholi tarbimist vähendada?

Alkoholi mõju inimesele on mitmekesine ja keeruline, ulatudes vaimsest ja füüsilisest tervisest kuni sotsiaalsete suhete ja igapäevaeluni. Alkoholi tarbimine, isegi mõõdukates kogustes, võib avaldada lühiajalisi ja pikaajalisi negatiivseid mõjusid.


Uuringud näitavad, et liigne alkoholitarbimine halvendab kognitiivset funktsiooni, mis omakorda mõjutab õppimist ja mälu. Samuti on alkoholi tarbimine seotud unehäiretega, mis võivad viia väsimuse ja madalama elukvaliteedini. Pikaajaline tarbimine on seotud vaimse tervise probleemidega, sealhulgas depressiooni ja ärevuse suurenemisega.


Füüsiliselt mõjutab alkohol keha mitmeti: see kahjustab maksa, südame ja immuunsüsteemi funktsioone. Liigne tarbimine võib viia ka tõsiste haiguste, nagu maksatsirroos ja südamehaigused, tekkeni. Samuti on tõestatud, et alkohol vähendab organismi võimet tegeleda stressiga ja mõjutab hormonaalset tasakaalu.


Alkohol mõjutab inimesi paljudel erinevatel viisidel, millest siin on vaid mõned välja toodud. Kindlasti mõjutab tihe alkoholitarbimine õppetööga toimetulekut, sest võib mõjutada nii keskendumist, mälu kui ka võimet välja puhata. Kuigi alkohol võib pakkuda lühiajalist leevendust ja sotsiaalset naudingut, on selle pikaajalised mõjud sageli negatiivsed. Alkohol on organismile kahjulik aine ja see mõjutab tervist ka siis, kui me seda otseselt ei tunne


Kuidas alkoholi tarbimist vähendada?

Alusta sellest, et märkad teadlikult oma alkoholi tarbimisharjumusi. Vasta ausalt järgmistele küsimustele:

  • Kui tihti Sa alkohali tarbid ja millistes kogustes? 

  • Kas tarbid alkoholi, ainult sotsiaalsetes olukordades, et lõbutseda või ka üksinda olles? 

  • Kas tarbid alkoholi, sest tunned, et see on viis stressi maandamiseks?

  • Kas Sa tunned end pärast alkoholi tarbimist paremini või hoopis halvemini, kuidas Su vaimne ja füüsiline seisund muutub? 

  • Kuidas mõjutab alkohol Su suhteid ja õppimisvõimet? 

  • Kas Sa ootad ja mõtled järgmisele korrale millal Sul on võimalik alkoholi tarbida?


Kui oled nendele küsimustele vastanud, siis analüüsi, kas oled oma vastustega rahul. Kui mitte, siis just nüüd õige aeg oma harjumusi muuta. 


Üks võimalus alkoholi tarbimise vähendamiseks on iga teise joogi asemel teha mõni teine tegevus. Alljärgnevalt leiad nimekirja erinevatest tegevustest, mida proovida. Loomulikult võib igaüks endale ka ise oma asendustegevusi välja mõelda.


Alkoholi tarvitamise osas ei saa rääkida täielikult ohutust või kõigile sobivast mõõdukast tasemest. Teadlased on aga uuringute põhjal määratlenud täiskasvanutele mõeldud kogused, millest rohkem tarbimine võib kaasa tuua märkimisväärse terviseriskide kasvu. Kogust, mille juures alkoholi tarbimisega kaasnevad terviseriskid suurenevad nimetatakse madala riskiga piiriks. Pea siiski meeles, et piir on iga inimese jaoks individuaalne ning sõltub paljudest erinevatest faktoritest. Allolev joonis on üldistus. 


Kust saada rohkem informatsiooni?

Võta väljakutse vastu, tarbi oktoobris poole vähem ja vajuta "Osalen" kampaania Facebook'i lehele. Nii saad osa ka kogu lisainfost, mis kuu aja jooksul lehel ilmub. 


Loe Alkoinfo veebilehekülge, kus on palju informatsiooni selle kohta, kuidas alkohol kehale mõjub ning kuidas oma tarbimist vähendada. 


Poole vähem täna, parem enesetunne homme!


Antud artikkel on koostatud Tervise Arengu Instituudi Alkoinfo.ee veebilehekülje põhjal.

Comments


bottom of page