top of page

Persoon: Rico Jaanipere

Rõõmusõnumid Studioosuse lugejatele! Eriolukorra tõttu ilmuvad igal esmaspäeval, kolmapäeval ja reedel just siin blogis Studioosuse lood. Ahjusoojalt ja kontaktivabalt. Autor: Anne-Mary Läll


Kes sa oled? Kust sa tuled?

Olen Rico Jaanipere, Tallinna Tehnikaülikooli tootearendus ja tootmistehnika magistriõppe tudeng ning tudengiorganisatsiooni FS Team Tallinn meeskonnakapten. Olen täiesti tavaline maapoiss Iisakust, kes veetis oma gümnaasiumiaja Audentese spordikoolis Otepääl.

Kuidas sattusid Tehnikaülikooli?

Plaanisin siia kohe algusest peale õppima asuda, kuna olin kuulnud, et ülikoolis tegutseb tudengivormeli organisatsioon, millega oli kindel plaan kohe esimesel aastal ka liituda. Suure tõuke andis muidugi ka see, et juba gümnaasiumis olin matemaatikaga rohkem sina peal, kui mõne teise õppeainega.

Mis sind kõige enam sinu eriala juures paelub?

Inseneriks õppides on kõige huvitavam protsess, mis töö käigus läbitakse. Teadmine, et sul on alates ideest kuni lõpptooteni olemas kogu tegevuse üle kontroll. Inseneri eriala on ka väga loov. Soovitan seda kõigile, kes soovivad ise midagi reaalselt korda saata, sest inseneri töö ei ole ka pelgalt arvutis istumine, kuigi selles suunas on see protsentuaalselt liikunud. Prototüüpimine või masstootmine, ei ole vahet kumba teha – mõlemal on huvitavaid probleeme ja väljakutseid, mida insener saab lahendada. Huvitavatele väljakutsetele lahenduste leidmine on inseneri eriala kõige parem osa.

Sind tunnustati aastapäeva aktusel tiitliga Aasta Tudeng. Milliseid emotsioone see tekitab ning kuidas üldse saadakse Aasta Tudengiks?

Sellele on väga lihtne vastus, tuleb teha tööd ja näha eesmärkide nimel vaeva. Mitte keegi ei ole saanud kodus istudes edukaks. Tee seda, mis sulle meeldib ning tee seda hingega. Aasta tudengi tiitel on kindlasti suur tunnustus, mille eest ma olen tänulik.

Milline näeb välja sinu tavaline esmaspäev?


Esmaspäevad on meeskonna jaoks väga olulised, kuna siis toimub üldkoosolek. Enne seda tuleb koosolek ette valmistada ja vaadata üle nii selle kui ka järgnevate nädalate tähtsamad punktid. Kindlasti tuleb tegeleda ka igapäevaste ülesannetega. Päev lõpeb kõige varem 00:00, kuid sageli ulatub nädala esimene tööpäev hommikutundidesse, aga see ongi tudengivormel ja tema võlud.

Millega tegeled väljaspool ülikooli?

Ülikooli kõrvalt jääb aega tegeleda ainult tudengivormeliga ning see ei ole üldse halb, sest tudengivormelis õpitut ei vahetaks ma millegi vastu.

Mis eristab tudengivormelit teistest tudengiorganisatsioonidest?

Kõige rohkem see, et me oleme kahe kooli organisatsioon. 2006. aastal kui tudengivormel loodi, loodi ta kohe Tehnikakõrgkooli ja Tehnikaülikooli juurde, eesmärgiga siduda praktilised ja teoreetilised oskused, mis on olnud ka meie üks edu võti. Teisalt annab tudengivormeli võistlussari tänu oma suurusele maailmas organisatsioonile tõsiduse ning tihe konkurents, rohkem kui 800 ülikooli üle maailma, annab eesmärgi. Võistlusmoment on see, mis kiirendab tudengite õppimisvõimet ja paneb unustama tegeliku pingutuse raskuse.

Millisena näed FS Team Tallinnat 10 aasta pärast?

Vaadates, millise muutuse on meeskond läbi teinud eelneva 12 vormeliga, olles vahetanud sisepõlemismootori elektrimootoritega ja sõitja arvutitega, ei oska isegi mitte ennustada, kuhu tehnoloogia ja meeskond võivad järgneva 10 aastaga liikuda. Kindlasti võetakse vastu veel suuremaid väljakutseid, et käia maailma tehnoloogiaarengu ja võistlussarjaga ühte sammu. Eesmärk, et iga järgnev vormel peab olema parem, on see, mis on projekti käimas hoidnud ja hoiab ka järgnevad aastakümned.

Millised võimalused ja väljakutsed on meeskonda juhtides?

Kõige suuremaks võimaluseks on juhtimiskogemus, mis moodustabki suure osa tegevusest ja vastutusest sellisel positsioonil olles. Väljakutseid on palju ­– meeskond peab vähem kui 9 kuuga projekteerima, ehitama ja tootma vormelauto, kus on rohkem kui 2500 detaili, paratamatult tekib kiireloomulisi väljakutseid väga tihti. Samaaegselt hõlmab meeskonnajuhi positsioon ka toetajate ning meediaga kohtumistest kuni 40-liikmelise meeskonna töö efektiivsema korraldamiseni välja. Need on vaid mõned üldised meeskonna eestvedaja ülesanded. Kohati on raske meeskonnajuhina planeerida konkreetselt enda aega, kuna sageli tuleb tegeleda tulekahjude kustutamisega.

Comments


bottom of page