top of page

Talve tulekul on tähtis hoida kokku ja olla kokkuhoidlik

Paljudes organisatsioonides ning terves ühiskonnas on käimas diskussioon, kuidas tarbida säästlikult toasooja ja elektrienergiat.


TalTechi rektor Tiit Land kutsus juba oma aastapäevakõnes üles ülikoolipere kokku hoidma, seda nii otseses kui ka ülekantud tähenduses: „Kokku hoidmisel on lähemal ajal või isegi lähimatel aastatel ka hoopis teine pool. Me peame ülikoolina, see tähendab, ka mina ja teie töötajate ja tudengitena, leidma tahet ja võimalusi, et majanduslikult ja ka poliitiliselt rasked ajad võimalikult valutult üle elada. Sealhulgas ka kõige lihtsamal viisil kokku hoidma.“Ta lisas: „Kustutame alati tule, kui meil parajasti elektrivalgust vaja pole. Keerame kinni kraani, kui vesi ei pea voolama. Säästame energiat, mis on mõeldud ventilatsiooniks ja ruumide kütmiseks. Ei, loomulikult ei saa me töötada ja õppida hämaras, umbses õhus või külmetavate sõrmedega. Aga ülikooli hoonetes on väga palju ruutmeetreid, neis hoonetes on väga palju töötajaid ja tudengeid. Iga ruutmeeter loeb, igaühe mõte ja tegu loeb.“


Kinnisvara arendusdirektor Riina Uska kinnitas, et sellest sügisest alandati tehnikaülikoolis sisetemperatuuri kahe kraadi võrra. Hoonete temperatuur on vahemikus 19–21 kraadi. Kuna tehnikaülikooli hooned erinevad ja mõned (vanad) on raskesti juhitavad, siis on keeruline täpset temperatuuri hoida.


Vivaariumi jm eriruumide õhutemperatuuri osas tehakse erisus vastavalt ruumi erinõuetele.


Elektrist rääkides rõhutas Uska, et välja on lülitatud Mustamäe linnaku välised lisa- ja iluvalgustused, samuti reguleeritakse hoonete sisevalgustust. „Minu sõnum meie inimestele on, et käitume sama kokkuhoidlikult, kui kodus. Usun, et selle teadvustamine mõjutab TalTechi energiakulude kokkuhoidu,“ loodab Uska, lisades, et täna ei planeeri ülikool hoonete sulgemist ega ka kaugtööd või –õpet.


Ülikoolis, nagu ka paljudes teistes suurtes organisatsioonides, ületavad sel aastal küttekulud 55% ehk siis ühe miljoniga eelarves planeeritud kulusid. See number oleks võinud ka suurem olla, kuid ülikoolil õnnestus küttekuludelt raha kokku hoida, kui lülitusime kevadel Utilitase keskküttevõrku. Enne soojendas TalTechi Mustamäe linnakut ülikooli enda gaasikatlamaja.


Elektrikuludega on olukord veelgi tõsisem – võrreldes eelarvesse plaanituga on selle ülekulu 3 miljonit eurot, mis on 150% suurem eelarves planeeritust.


Kinnisvaraosakond palub koheselt teada anda ruumidest, kus õhutemperatuur võib olla alla 19 kraadi, kirjutades murekontor@taltech.ee.

Comments


bottom of page