TalTechi üliõpilasesindus on aktiivsete liikmete poolest Eesti arvukaim. Lisaks üliõpilasesindusele tegutsevad ülikoolis ka näiteks otsustuskogud. Loe edasi, milliste teemadega on sel sügisel juba esinduskogus ja senatis tegeletud!
ESINDUSKOGU
Augustikuu koosolekul kinnitas esinduskogu tööplaani 2021-2022 aastaks – see on dokument, kus on kirjas august-juuni igakuised esinduskogu korraliste koosolekute ajad ja teadaolevad päevakorrapunktid ehk teemad, mis aasta jooksul koosolekult kindlasti läbi peavad käima. Samuti kinnitati augustis üliõpilasesinduse tegevuskava 2021-2022 aastaks – see tegevuskava põhineb üliõpilaskonna arengukaval (mille esinduskogu eelmine koosseis eelmisel sügisel kinnitas). Igale arengukava punktile vastab tegevuskavas vähemalt üks tegevus ning iga paari kuu tagant käib üliõpilaskonna juhatus esinduskogu ees tegevuskava täitmise kohta aru andmas.
Kuna oktoobri alguses toimus institutsionaalne akrediteerimine, siis septembrikuu koosolekul käisid esinduskogu koosolekul sellest rääkimas rektor Tiit Land, kvaliteedijuht Kaja Kuivjõgi ja äriarhitekt Martin Malm – lisaks sellele, et saadi infot akrediteerimise kohta ja ülikooli kvaliteedijuhtimise kohta üldisemalt, oli tudengitel hea võimalus oma muredest otse rektorile rääkida.
Oktoobrikuu koosolekul kinnitas esinduskogu ITÜKi ja MTÜKi uued põhikirjad, üliõpilasesinduse tegevjuht Grete Vahter tegi üliõpilasesinduse 2021. aasta eelarve vahekokkuvõtte ja toimus ka 2022. aasta eelarve esimene lugemine ning üliõpilaskonna juhatus tegi oma korralise aruande (augustis kinnitatud tegevuskava põhjal).
SENAT
Kõrgeim otsustuskogu, kuhu tudengid kuuluvad, on TalTech senat, mis jaguneb omakorda kolmeks komisjoniks: õppekomisjon, teaduskomisjon ja akadeemiline komisjon. Enamasti arutatakse komisjonides suuremate päevakajaliste ülikoolielu puudutavate teemade üle, mis hiljem tulevad arutamisele senatis. Samuti valmistatakse komisjonides ette eelnõusid. Senat on Tallinna Tehnikaülikooli akadeemiline otsustuskogu, kes vastutab ülikooli õppe- ning teadus- ja arendustegevuse eest ning tagab selle kõrge kvaliteedi. Senatisse kuuluvad ametikoha järgi rektor (senati esimees), prorektorid, dekaanid ja eelmine rektor tema nõusolekul. Senatisse valitakse teaduskondade akadeemilise personali esindajad teaduskonna nõukogus. Tugistruktuuriüksuste esindaja valitakse tugistruktuuri töötajate üldkoosolekul. Üliõpilaste hulgast valitavate senati liikmete esindusnorm on vähemalt üks viiendik senati koosseisust.
2021/2022 aasta tudengiesindajad TalTech senatis:
Sten Ärm- akadeemiline komisjon
Engel-Mari Mölder- õppekomisjon
Pille Ülem- õppekomisjon
Mia Peterson- õppekomisjon
Naatan Johannes Bender- õppekomisjon
Aivar Kamal- teaduskomisjon
Sellel õppeaastal on toimunud kaks õppekomisjoni, oktoobris sai arutatud tenuuriprofessori ja kahe nooremprofessori ametikoha moodustamise üle. Antud valdkond oli väga aktuaalne kõigis komisjonides ja arutelu kestis pikalt. Lisaks sellele vaadati üle õppekava statuut, põhiline muutus, mis mõjutab tudengeid on õppekava versioonide nime muutuses. Alates 2022/23. õa-st avatakse igaks vastuvõtuks uus õppekava versioon. Ehk siis igal õppekava versioonil õpib ainult üks kursus, kuid tudengitele ei tähenda see muud kui lihtsalt numbrite muutust õppekava versioonide taga. Samuti muudetakse praktika magistriõppes nõutavaks juhul, kui see on vajalik õpiväljundite saavutamiseks ja ei pruugi jääda kõigile õppekavadele kohustuslikuks.
Teisel koosolekul olid arutelus vastuvõtutingimuste muutused, kus ühtlustatakse inglisekeelsetel õppekavadel GRE testi osaoskuste lävendit inseneri-, infotehnoloogia ja loodusteaduskonnas. Majandusteaduskonnas kehtinud nõuet ei muudeta. Kõikidel rakenduskõrghariduse õppekavadel on kandideerimisel kasutatavale keskhindele alternatiivseks võimaluseks lisatud laia matemaatika riigieksami tulemus vähemalt 50 punktile. Eestikeelsetel I astme õppekavadel tõstetakse eesti keel teise keelena lävend kõikidel õppekavadel vähemalt 60-le punktile. Sportlaskohtade arvu tõstetakse vastuvõtul 10-lt 15-le ja arvatakse nimetatud arvu hulka ka erandkorras teaduskonda immatrikuleeritavad sportlased.
Samuti toimuvad muutused vastuvõtu eeskirjas, näiteks IT teaduskonnas, mille kohaselt võetakse eritingimusel bakalaureuseõppe kuuele õppekavale vastu nõutava haridustasemega kandideerija, kes on gümnaasiumi õpilasena lõpetanud Digitaalse tootearenduse / Digitoote disaini 3-aastase valikkursuse. Täienduse eesmärk on anda motiveeritud kooliõpilastele, kes on läbinud mahuka, 3-aastase Codesters.club õppesuuna (toetatud mittetulundusliku Riesenkampff fondi poolt), võimalus IT teaduskonna bakalaureuse õppekavadele lihtsustatud korras sisse astuda. Eritingimusel on võimalik sisse astuda vaid kaheksal parimal kursuse läbinud kooliõpilasel. Lisaks vastuvõtudokumentide muudatustele sai kinnitatud ja sulgetud paar õppekava IT teaduskonnas, loodusteaduskonnas ja inseneriteaduskonnas.
Lisaks õppekomisjonidele on sel õppeaastel toimunud ka kaks akadeemilise komisjoni koosolekut. Septembri alguses toimunud koosolekul arutleti senati ja komisjonide liikmete muudatuste üle seoses alanud õppeaastaga. Samuti vaadati üle täiendusõppe eeskirja muudatusettepanekuid, kolme professori ametikoha taotlused ning mõeldi selle peale, keda võiks meie ülikooli poolt esitada Eesti Teaduste Akadeemiale akadeemikukandidaadiks. Oktoobrikuisel koosolekul oli suurimaks küsimuseks kas moodustada erinevate professorite ametikohad praegu või oodata, kuni ülikooli uued dokumendid ja põhimõtted on valminud. Küsimusega liiguti edasi senatisse.
Senati koosolekuid on toimunud samamoodi kaks korda. Esimesel koosolekul räägiti ärikorralduse instituudi juhtimise professori ametikohast ja ükshäälselt sai ka kandidaat valituks. Võeti vastu täiendusõppe eeskirja muutmine ning Tallinna Tehnikaülikooli põhikirja muutmine. Suurimaks teemaks osutus akadeemikukandidaatide esitamine, kus senat valis välja kandidaadi tehnika- ja arvutiteaduste ning rahvatervise valdkonnas.
Teisel koosolekul kinnitati õppekava statuudi muutmine, lisaks kinnitati kaks uut emeriitprofessori ja üks emeriitdotsent. Senat otsustas moodustada inseneriteaduskonna ehituse ja arhitektuuri instituudi ehituse riskijuhtimise professori ametikoha ja kinnitada ametikirjelduse.
Comments