top of page

Kuidas tulla toime eksamiperioodiga?

Semester hakkab vaikselt lõpusirgele jõudma ja sess tuleb aina lähemale. Koos sellega saabuvad kontrolltööd, arvestused ja muidugi eksamid.


Tööde hulka vaadates, mis tuleb teha, ja suure õppimise mahuga võib kaasneda stress ja mõned mõttetud mured. Need võivad omakorda mõjutada söögiisu, und ning üldist heaolu. Tudengid kipuvad haarama kohvi või energiajookide järele, samal ajal kui vee joomine ununeb. Sessiga toimetulemiseks on erinevaid nippe ja võtteid. Juulius uuris mõne kogenud tudengi käest soovitusi, kuidas sessi perioodist võimalikult valutult läbi tulla.


Katariina Laretei

"Mina soovitaksin alati valida eksami aegadest esimene aeg, siis saad varakult need kas tehtud või õigeaegselt järeltööle, see vähendab stressi, mis võib tekkida kui kõik eksamid on kuhjunud sessi lõpupoole. Uni on väga oluline aju tööle ja neuroplastilisusele, seega on ülioluline, et saaksite piisavalt magada ja loomulikult võiks ka õppimisele vahelduseks end liigutada ning jalutamas või trennis käia. Sessi ajal üheks olulisemaks osaks on kindlasti plaan, mille põhjal tegutseda. Hea plaan omaks ülevaadet, mida täpselt mingi päev õppida ja mis päeval on mis eksamid. Realistlikust plaanist lähtudes on tõenäosus eksamite ajaks vajalik materjal läbi võtta ning eksami läbimine positiivselt palju suurem."
Margit Täht

"Küsimus, mida iga tudeng küsib enda käest, kui 16. nädal hakkab kätte jõudma ja paari päevaga tuleb mitme erineva õppeaine 16. nädalat selgeks õppida.  Siin pole midagi salata, kõik me oleme selles punktis olnud (mõned ka korduvalt) ning sealt välja tulnud ja lubanud, et nii enam ei tee. Sel hetkel tuleb seada prioriteete, millise õppeaine eksam on esimene ning kas on teada, mida õppejõud täpselt eksamis küsib või mis teemad tuleb läbi käia? Üldiselt on, seega hakatagi nii pihta, vihik/läpakas lahti ja produktiivsus 1000% peale. Isegi, kui tundub, et seis on lootusetu, siis see nii pole ja me kõik imestame, mis meile kahe kõrva vahele jääb isegi õppejõudu kuulamata. AGA all-nighterid ei ole selles situatsioonis sõbrad, pigem maga, kui ole üleval, sest nii ei ole sinu õppimisest midagi kasu. Ehk siis võta päev, üks õppeaine, üks loeng ja üks praktikum korraga. Ja nagu ennist öeldud sai „Ja nii enam ei tee!“, kordub taas uue semestri lõpus."


Erik Väin

"Eksamisessiooniks ettevalmistamine algab juba esimesest nädalast, kui esimestes tundides osaletakse. Mida aeg edasi, seda enam mõistad, milline aine vajab rohkem tähelepanu ja pingutamist. Inseneridel soovitan kindlaks teha, millistes ainetes rohkem rõhku panna ja milliseid õppeaineid saab ‘’vana rasva’’ pealt läbida. Enne eksamisessiooni oleks mõtekas jupitada teemad või õppeaine väikesteks osadeks, et läbi käia kõik need teemad, mida 16. nädala jooksul sai omandatud. Kindlasti ei tasu veeta kõik tunnid ainult sees õppides. Võta pause 5-15min, et aju saaks korra informatsiooni seedida, käies jalutamas või korra värsket õhku hingamas. Varu endale suures koguses magusat ja energiajooki, sest usu mind, tulevad pikad päevad ja ööd"Nendest kolmest soovitusest kumab läbi mitmeid sarnaseid mõtteid ja ideid, kuidas veidi leebemalt hakkama saada sessiperioodiga. Kui vajad rohkem inspiratsiooni ja nõuandeid, siis tasub kindlasti kuulata Juulius Tipika podcasti kolmandat episoodi, kus Mark Toomsalu jagab oma kogemusi teemal "Kuidas semesterit valutult üle elada?". Podcasti leiad siit.

Comments


bottom of page