top of page

Mida kirjutasid tudengid vaimse tervise kuu stendile?

Oktoober on jõudmas lõpule, mis tähendab ka TalTechi vaimse tervise kuu lõppemist. Selle kuu jooksul on Meeleturgutus pakkunud tudengitele kümmet põnevat ja vaimset tervist toetavat üritust ning ees ootavad veel viimased kaks. Lisaks üritustele on terve kuu vältel saanud osaleda vaimse tervise orienteerumisel ning leida infot peamajas asuvalt vaimse tervise stendilt. Selles postituses keskendumegi vaimse tervise stendile ja vastatud küsimuste tulemustele. Saame teada rohkem TalTechi tudengite mõtteid ja harjumus seosesi vaimse tervise hoidmisega.


Vaimse tervise kuu iga nädal keskendus ühele olulisele vaimse tervise "vitamiinile": liikumine, söömine, suhtlemine, tundmine ja magamine. Stendile oli igal nädalal üles seatud vastava teemaga seotud küsimus, millele tudengid said knopkasid kasutades vastata. 


Liikumise nädalal keskendusime tudengite liikumisharjumustele ja küsisime “Kui tihti oled füüsiliselt aktiivne?

28% - Iga päev 

57% - Paar korda nädalas 

14% - Korra nädalas 

1% - Harvemini 


Tulemused näitavad, et enamik tudengeid leiab aega liikumiseks vähemalt paar korda nädalas, mis viitab sellele, et füüsiline aktiivsus on paljude jaoks oluline osa igapäevaelust. 


Söömise nädalal uurisime tudengite söömisharjumuste kohta ja küsisime “Kas pigem teed ise süüa või sööd väljas/tellid süüa?


58% - Teen ise kodus süüa 

16% - Söön väljas/tellin toitu 

10% - Mõlemat võrdselt 

16% - Oleneb nädalast 


Tulemused näitavad, et suurem osa tudengeid eelistab kodus süüa valmistada. See võib peegeldada soovi ise otsustada, milliseid toiduaineid täpselt süüakse kui ka võimalust säästa raha. 


Suhtlemise nädalal soovisime teada saada, kuidas tudengid eelistavad suhelda, ning küsisime “Mis on sinu eelistatud suhtlusviis?


68% - Näost-näkku 

19% - Läbi suhtluskanalite 

4% - Telefoni teel 

9% - Eelistust ei ole 


Tulemustest on näha, et näost-näkku suhtlemine on tudengite seas kindel eelistus. See viitab soovile inimliku kontakti ja vahetu suhtlemise järele, mis toetab meie vaimset heaolu.


Tundmise nädalal palusime inimesel analüüsida oma enesetunnet ja uurisime  “Kuidas ennast täna tunned?”. Valikus oli kaheksa erinevat tunnet. 


Rõõm 6%

Elevus 8%

Ärevus 12%

Uudishimu 4%

Rahulolu 12%

Väsimus 31%

Segadus 21%

Pettumus 6%


Tulemused näitavad, et märkimisväärne osa tudengeid tunneb end väsinuna (31%) või segaduses (21%). Väsimus ja segadustunne võivad viidata tudengite kõrgele koormusele ning vajadusele paremate puhkevõimaluste ja vaimse tervise toetamise järele.


Lisaks küsimustele, mis olid nädala vitamiini spetsiifilised, uurisime tudengitelt ka nende üldiseid mõtteid, mis on inimese enesetundega või vaimse tervisega seotud. Allpool on toodud küsimused ja mõned vastused, mis jagavad sooje hetki ja ausaid sissevaateid tudengite igapäevaellu.


Jaga midagi, mis sulle täna rõõmu valmistas?

“Päikeee”, “Hommikune kohv oli nii hea”, “Toredad töökaaslased”, “Juusturull”, “Kohe on nädalavahetus”


Mida teed sina oma vaimse tervise heaks?

“Magan”, “Shoppan”, “Saan sõpradega kokku”, “Teen sporti”, “Kirjutan luuletusi”


Mille üle oled tänulik?

“Siirad ja järkusuutlikud sõprused”, “Hea tervis”, “Oma koera”, “Söök”, “Õpin midagi, mida armastan”


Mis on sinu lähiaja suurimad väljakutsed?

“Lõputöö teema paika panemine”, “Hommikul õigel ajal voodist välja saamine”, “Töö, kooli ja huvitegevuse balanseerimine”, “Füsa KT”, “Et kurvameelsus ei läheks üle depressiooniks. Pingutan! :)”


Suur aitäh kõigile, kes on oma mõtteid ja hetki vaimse tervise kuu jooksul stendil jaganud! Kui soovid samuti oma mõtteid ja harjumusi kirja panna, siis viimasel oktoobrikuu nädalal ootavad stendil uued küsimused. Magamise nädala raames saad vastata küsimusele: “Kui mitu tundi täna öösel magasid?” ja jagada ideid teemal: “Mida saaks ülikool teha sinu vaimse tervise toetamiseks?”. Kui sa küsimustele vastata ei soovi, siis astu ikka stendi juurest läbi, tutvu vaimset tervist puudutava infoga ja soovi korral võid kaasa haarata mõne vaimse tervise töövihiku. 


Kui tahad osa saada Meeleturgutuse üritustest, siis 30. oktoobril toimub Tudengimajas Nõustamiskeskuse seminar “Puhka stressist” ja Rasmus Väli juhendatud helirännak. Kuni 31. oktoobri hilisõhtuni on võimalik osaleda ka vaimse tervise orienteerumisel. Kõikide punktide läbinute vahel läheb juba 1. novembril loosi 50-eurone kinkekaart. Ürituste kui ka orienteerumise kohta leiab rohkem infot Meeleturgutuse Facebook’i lehelt.


Suur aitäh ka Meeleturgutuse toetajatele - MyFitness, Sinisukk ja Heavenly Lemonade!

Comments


bottom of page