top of page

Vaimse tervise kuu lugemissoovitused

Vaimne tervis loeb! Siit loetelust leiad vaimse tervise töögrupi soovitatud raamatuid, mis aitavad igal raamatusõbral parendada oma vaimset tervist, elada õnnelikumat elu, inimesi paremini mõista ja end hästi tunda!


Jaan Aru ,,Loovusest ja logelemisest”

Usun, et Jaan Aru kui Eesti tuntuima ajuteadlase nimi kõlab lugejale tuttavalt. Pole ka ime, sest Jaan Aru valdab imehästi oskust väljendada keerulisi kontseptsioone ja ideid selliselt, et sõltumata lugeja taustast või vanusest on teema igaühele selgesti mõistetav ja huvitav.

Üks parimaid näiteid sellest on tema uusim teos ,,Loovusest ja logelemisest”. Raamatus arutleb ta peamiselt selle üle, kuidas oma aju ja selle potentsiaali maksimaalselt ära kasutada ning kuidas mõjutavad meid nutiseadmed. Päriseluliste ja mänguliste näidete kaudu illustreerib ta erinevaid külgi inimloomusest, mis panevad lugejat tundma nii äratundmisrõõmu, piinlikkust kui ka imetlust. Pole kahtlust, et raamat paneb lugejat mõtlema omaenda elule ja harjumustele, sestap soovitan soojalt lugemise vahel aeg-ajalt pause teha ning võtta hetk, et oma peas tekkinud mõtteid mõtiskleda. Ning lugemine oli mõistagi lihtne, sest nagu Jaan Aru puhul tavapärane on, ei pidanud keeruliste sõnastuste ja ideede pärast muret tundma: lugeja on raamatut lugedes peamiselt ideede arendaja, mitte lahti harutaja.Lori Gottlieb “Maybe you should talk to someone”

See raamat seob endas kaasahaarava ilukirjanduse ja praktilise eneseabiraamatu parimad osad: autor, ise kogenud terapeut, jutustab loo mitmest oma patsiendist ja samal ajal ka oma isiklikust kogemusest teraapias. Kui sa tunned huvi, miks ja kuidas teraapia töötab või milline näeb välja üks teraapiasessioon nii patsiendi kui terapeudi pilgu läbi, siis on see kindlasti väärt lugemine! Lori Gottlieb haarab lugeja südame oma humoorika ja südamliku stiiliga, avades teraapiamaailma mitmekesisust ning kutsudes üles mõtlema vaimse tervise olulisusele.James Clear "Atomic habits"

Aatomharjumused on inimpsühholoogiat selgitav raamat, mis seletab meie käitumise tagamaid ning kuidas luua paremaid ja tulemuslikke harjumusi terveks eluks. Autor on pannud kirja kõik, mida pead teadma harjumustest väga lihtsalt moel. Kuigi iga tema sõna taga seisavad teaduslikud tõendid, ei ole tegu kaugeltki mitte kuiva akadeemiline uurimuse, vaid ütlemata tõhusa käsiraamatuga. Raamatu selgrooks on neljast sammust koosnev harjumuste mudel ‒ signaal, himu, vastus ja preemia, ning neli käitumise muutmise seadust.Thomas Erickson "Surrounded by idiots"

Inimesi, kes ei ole nagu sina, võib pidada idiootideks – mõned inimesed väidavad tõsimeeli, et neid ümbritsevad idioodid, ning ühed ütlevad seda sagedamini kui teised. Kindlasti oled oma elus sattunud olukordadesse, kus kommunikatsioon on häiritud, näiteks oled püüdnud oma partnerit milleski veenda, kuid see ei õnnestunud nii, nagu kavatsesid või lootsid. Või lahkunud koosolekult täielikus segaduses, sest sa ei saanud ühestki kohalviibijast aru. Või ei saanud teised aru, mida sina öelda tahtsid.

Sellest humoorikalt kirja pandud raamatust leiad vastused paljudele käitumismustrite ja isiksustüüpidega seotud küsimustele ning hakkad mõistma ka seda, miks ühe kolleegi töölaud on alati segi või kuidas suhelda ülemusega, kes ei paista kunagi ühtegi sinu mõtet kuulavat.


Veel lugemissoovitusi:
  • Marie Forleo "Everything is figuroutable"

  • De Saint-Exupery "Väike prints"

  • Julie Smith "Miks keegi mulle seda varem ei ole öelnud?"

  • Kene Vernik "Hea une teejuht- Praktiline käsiraamat unetusest jagusaamiseks"

  • Ichiro Kishimi, Fumitake Koga- "Courage to Be Disliked"

  • Henrik Fexeus "Reload: Taastu targalt"
コメント


bottom of page