top of page

Vaimse tervise vitamiinid

Inimvajaduste hierarhia ehk Maslow' püramiid on inimesele omaste vajaduste kategoriseerimise ja väärtustamise süsteem. Selle kohaselt on inimvajaduste hierarhia järgmine:

  1. füsioloogilised vajadused – vee-, toidu-, une- ja seksuaalvajadus;

  2. turvalisusvajadus – vajadus kaitstuse järgi;

  3. armastus- ja kuuluvusvajadus – vajadus kuuluda mingisse enda jaoks olulisse rühma ja tunda, et temast hoolitakse;

  4. tunnustusvajadus – vajadus teiste poolt väljendatava tunnustuse järele;

  5. eneseteostusvajadus – vajadus "jätta jälg" kasutades ära enda täielikku potentsiaali, milleks inimesel jätkub võimeid, oskusi ja teadmisi. Näiteks alustatakse ettevõtlusega.

Hierarhia neli madalamat astet on füsioloogilised vajadused. Neid nimetab Maslow ka puudulikkusvajadusteks. Viies, eneseteostusvajadus, ning püramiidist väljapoole jääv kuues, enesetranstsendentsivajadus, on kõrgemad ehk olemusvajadused. Hierarhia kõrgemate astmeteni jõudmiseks peavad kõik alamad vajadused olema rahuldatud. Peaasi.ee on töötanud välja vaimse tervise vitamiinid, mis on ühed inimeste baasvajadused, millega tuleks tegeleda esimese asjana, et toetada enda füüsilist kui ka vaimset tervist.


UNEVITAMIIN

Uni on tervise, sealhulgas ka vaimse tervise jaoks hädavajalik. Uni on tervise oluline tugisammas, nagu ka toitumine ja füüsiline aktiivsus. Kvaliteetsel unel on kolm elementi: kestus, pidevus ja sügavus. Une pikkus peaks olema piisav, et magaja oleks järgmisel päeval puhanud ja ergas. Uneperioodid peaksid olema pidevad, ilma katkestusteta (1–2 korda une jooksul ärkamise pärast ei peaks siiski muretsema). Uni peaks olema piisavalt sügav, et nii keha kui aju saaks taastuda.


TOITUMISVITAMIIN

Toitu regulaarselt ja mitmekülgselt. Juba aju vajab päevas 500 kalorit ja keha toimimiseks on oluline saada iga päev nii vitamiine, mineraale, suhkruid, rasvu, valke kui kiudaineid. Kiireteks ja stressirohketeks aegadeks varu kappi mõned toiduained, mida on kerge valmistada ja kiirelt põske pista isegi siis, kui võimalusi põhjalikult süüa teha napib.


HEADE SUHETE VITAMIIN

Suhtlemist ja lähedastega regulaarse kontakti hoidmist seostatakse jagatud rõõmutundega, eesmärgi ja elu tähenduse leidmise ning tajumisega ja üleüldise tervislikumate valikute tegemisega. Suhtlemine lähedastega annab võimaluse üksteisele emotsionaalset tuge pakkuda ning see võib omakorda pikendada eluiga. Tasub panustada suhetesse, kus saab ennast turvaliselt avada ja kus inimesed soovivad üksteisele toeks olla ning kuulata. Samuti on oluline leida üles inimesed, kellel võivad olla sarnased kogemused, olgu need kogemusnõustajad, aga miks mitte ka pereliikmed või töökaaslased. Soovitatav on osaleda ühistegevustes, rääkida sõprade-tuttavatega, vajadusel endale sobivaid piire seades.


LIIKUMISVITAMIIN

Füüsiline aktiivsus on oluline vaimse tervise hoidmise vahend ning soodustab ka hea une tulekut (küll mitte tugev trenn vahetult enne magamaminekut). On leitud, et tervisespordi harrastajatel on väiksem tõenäosus kogeda ülemäärast stressi võrreldes nendega, kes sporti ei tee. Aktiivne ajaveetmine õues - ja eriti looduse keskel võib vähendada südame löögisagedust ning leevendada kurnatust, mis tekib rohkel keskendumisel ja vaimse töö tegemisel. Nii väheneb ka stress ning paraneb üleüldine tervis. Liikumine ei tähenda profisportlase tasemel treenimist ja pidevat eneseületust, alati ei pea minema jõusaali või jooksma 10 kilomeetrit. Mõnel päeval piisab paarist väikesest jalutusringist, kuhu võiksid kaasata ka hea sõbra, sest kaks vitamiini ühes annab veel parema tulemuse. Oluline on, et leiad endale jõukohase ja meelepärase liikumisviisi.


POSITIIVSETE EMOTSIOONIDE VITAMIIN

Positiivsete kogemuste tagajärjel tõuseb dopamiinisüsteemi aktiivsus ajus, mille tulemusena tunneb inimene ennast rõõmsamana ning motiveeritumana. Heade tunnete ellu toomist tasub teadlikult harjutada. Selleks pead natukene treenima, sest aju on harjunud märkama pigem negatiivset või ohtlikku. Positiivse märkamist saad harjutada, tähendades üles 3 head asja tänases päevas või 3 meeldivat asja iseenda juures. Või harjutada tänulikkuse nägemist ja kirjutada üles 3 asja, mille eest oled tänulik.


TEE TEST SIIN: peaasi.ee/vitamiinitest/

Comments


bottom of page